Zdrowie rasy, badania – standard hodowli

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIE !

Dobrego i troskliwego hodowcę mogą Państwo poznać między innymi właśnie po tym, że jest świadomy stanu zdrowia swoich podopiecznych. Pomimo braku objawów chorobowych warto jest badać psy hodowlane. Nie które badania pozwalają nam już wcześniej wyeliminować ryzyko dziedziczenia chorób genetycznych, a nie które rozwijają się z czasem. Należy również być świadomym tego, że pomimo badań i chęci hodowcy u dwóch zdrowych i przebadanych osobników istnieje ryzyko wystąpienia w miocie pojedynczego osobnika z wadą.

Nasza hodowla polega na badaniach i współpracy z najlepszymi specjalistami. Wykonujemy badania na:
* Dysplazję stawów biodrowych i łokciowych: badanie można wykonać w wieku 12 miesięcy, ale zaleca się wykonanie w 15-18 mies. życia.
U nas badanie sprawdza i wpisuje dr n.wet. Jana Siembiedy – specjalista radiologii z Katedry i Kliniki Chirurgii Pracowni Obrazowej we Wrocławiu.
* Okulistyczny certyfikat ECVO – badanie można wykonać od 12 mies. życia i zaleca się je powtarzać co rok-2 lata.
U nas badanie wykonuje specjalista z okulistyki – dr n. wet. Jacek Garncarz
* Badania przeglądowe serca w kierunku wad wrodzonych – echo serca – zalecane dla wszystkich ras i psów hodowlanych – badanie można wykonać od 12 mies. życia, zalecane w 15-18 mies. Powtarzane co 2 lata.
U nas badanie wykonuje dr n. wet. Rafał Niziołek – specjalista w profilaktyce, diagnozowaniu oraz leczeniu chorób układu krążenia i układu oddechowego.
* Regularne badania tarczycy – co 6-12 mies. w zależności od zaleceń prowadzącego lekarza weterynarii.
* Regularne badania morfologii, biochemii – co 6-12 mies. w zależności od zaleceń prowadzącego lekarza weterynarii.

MASTIFY TYBETAŃSKIE to stosunkowo zdrowa i odporna na choroby rasa psów. Nie mają aż takich problemów związanych chorobami genetycznymi i mają ich znacznie mniej, niż psy innych ras. Należy jednak również pamiętać, że wszystko zależy od podłoża genetycznego i środowiskowego.

Najczęściej występujące schorzenia mastifa tybetańskiego:

1. STAWY:
– Dysplazja stawów: biodrowych, rzadziej łokciowych.
To często występujące schorzenie ortopedyczne u psów ras dużych. Spowodowane jest nieprawidłową budową głowy kości udowej lub panewki miednicznej – skutkiem czego jest niedopasowanie głowy kości udowej do panewki.

Dysplazja stawów to choroba o podłożu genetycznym, ale należy również pamiętać, że istotny wpływ ma również:
* żywienie (należy pamiętać o regularnej suplementacji przez okres wzrostu, a także okresowo w życiu dorosłym suplementów na stawy, które odpowiednio zabezpieczają i pomagają rozwijać stawy),
* tryb życia, aktywność fizyczna mastifa (głównie w okresie wzrostu chronimy stawy od zbędnego przeciążenia spowodowanym nadwagą psa czy zbyt dużą aktywnością – na pewno z mastif tybetański nie powinien być towarzyszem biegów czy jazd rowerowych),
* oraz tempo jego wzrostu.

Objawy uzależnione są od stopnia dysplazji i są to delikatne zmiany w chodzie, niechęć do poruszania się, chód króliczy. Stopień dysplazji ma wpływ na to w jakim wieku pojawiają się objawy: w zaawansowanych przypadkach już u szczeniąt, a w łagodniejszych dużo później nawet w wieku 5-6 lat.
Leczenie może być zachowawcze – zmiana trybu życia, żywienia czy zabiegi chirurgiczne odpowiednia metoda jest dobierana w zależności od stopnia dysplazji i wieku psa.

Orzeczenie o stopniu dysplazji wydaje jedynie uprawniony do tego lekarz weterynarii na podstawie zdjęcia rtg i na życzenie hodowcy wpisuje wynik na tyle rodowodu (jeśli posiada do tego upoważnienie od Zarządu Głównego ZKwP do odczytów wyników RTG). Wyniki badań na dysplazję ocenia się według skali Norberga, która jest pomiarem głębokości panewki miednicy. Wyróżnia się:
A – stawy biodrowe prawidłowe
B – prawie normalne stawy biodrowe
C – lekka dysplazji biodrowa
D – średnia dysplazji biodrowa
E – ciężka dysplazji biodrowa

<LISTA upoważnionych weterynarzy>

W naszej hodowli wszystkie psy przechodzą badanie RTG ok. 15-22 mies. życia wykonywane w Klinice „Puławska” w Piasecznie. Płyta z badaniem wysyłana jest do dr n.wet. Jana Siembiedy – specjalisty radiologa z Katedry i Kliniki Chirurgii Pracowni Obrazowej we Wrocławiu, gdzie zostaje zrobiony wpis z wynikami badań na stawy. Dotychczasowo wszystkie nasze psy hodowlane mają wyniki prawidłowe stawów biodrowych HD A/A i łokciowych ED 0/0.

2. OCZY:
– Zanik siatkówki (Retinal degeneration – PRA),
– Zaćma (Cataracta),
– Zapalenia spojówek – długotrwałe mogą powodować owrzodzenie rogówki,
– Distichiasis – dwurzędowość rzęs czyli wada objawiająca się podwójnym rzędem rzęs – w przypadku gdy rzęsy podrażniają oko może doprowadzić nawet do operacji,
– Entropion – podwinięcie powieki / prowadzące do ocierania rogówki przez rzęsy (trichiasis),
– Ectropion – również wywinięcie powieki, polegające na zniekształceniu powieki dolnej w formie odwinięcia jej brzegu na zewnątrz z uwidocznieniem spojówki. Często dochodzi też do obniżenia poziomu brzegu rzęsowego.
Nie które z wyżej wymienionych schorzeń tj. Entropion czy ectropion mogą występować ze względu na budowę anatomiczną szczeniaka np. dużą masywną kryzą, a nie wykształconą jeszcze wielkością głowy – schorzenie może wystąpić w okresie dorastania i ustąpić samoistnie po wyrośnięciu i naciągnięciu się skóry na płacie czołowym – nie kiedy może jednak być potrzebny zabieg podwiązania powiek, który powinien wyeliminować problem.

Dlatego cennym badaniem dla psów hodowlanych tej rasy jest prestiżowy Międzynarodowy Certyfikat okulistyczny ECVO. Wyniki dla znanych lub przypuszczalnych dziedzicznych chorób oczu.
<Paneliści ECVO>

Nasze psy hodowlane otrzymują certyfikaty ECVO wydane przez jednego z najlepszych w Polsce specjalistów w okulistyce dr n. wet. Jacka Garncarza.
WSZYSTKIE CHOROBY – OCZY WOLNE OD WAD:
a. Przetrwała błona źrenicza (PPM)
b. Przetrwała przerośnięta błona naczyniowa soczewki/przetrwałe przerośnięte pierwotne ciało szkliste (PHTVL/PHPV)
c. Zaćma (wrodzona)
d. Dysplazja siatkówki (RD)
e. Niedorozwój tarczy nerwu wzrokowego
f. Anomalia oczu collie (CEA)
g. Entropion – podwinięcie powieki / prowadzące do ocierania rogówki przez rzęsy (trichiasis)
h. Ectropion – również wywinięcie powieki.
Macroblepharon – wadliwa budowa/ wielkość powieki.
i. Distichiasis to dwurzędowość rzęs czyli wada objawiająca się podwójnym rzędem rzęs – w przypadku gdy rzęsy podrażniają oko może doprowadzić nawet do operacji.
Ectopic cilia – jest to rodzaj dwurzędowości rzęs.
j. Corneal dystrophy – dystrofia rogówki
k. Cataracta (nie wrodzona) – Zaćma/ Katarakta
l. Lens luxation (primary) – Pierwotne zwichnięcie soczewki
ł. Retinal degeneration (PRA) – Postępujący zanik siatkówki

3. TARCZYCA: Niedoczynność tarczycy jest dość powszechna u Mastifa Tybetańskiego, jak dla w wielu dużych „północnych” ras. Warto więc robić psu okresowo badania na kompletny „panel tarczycowy przez całe jego życie. Jednakże standardowe poziomy tarczycy zostały ustalone przy użyciu krajowych ras psów, wyniki badań muszą być rozpatrywane w kontekście tego, co jest „normalne” dla rasy. Wiele psów tej rasy będzie miał „niskie” wartości tarczycy, ale żadnych objawów klinicznych. Niektórzy badacze uważają, że bezobjawowy niedoczynność tarczycy może być adaptacyjne w regionach pochodzenia dla wielu ras, ponieważ mniejsze odżywianie jest wymagane dla psa, aby został w dobrej kondycji.

Nasze psy mają regularnie badaną tarczycę – panel tarczycowy na: T4, fT4, cholesterol, TSH – wszystkie wyniki dotychczasowe są w normie.

4. WADY SERCA:
Wady serca występują – niestety brak szerszych badań specjalistycznych pod rasę mastifa tybetańskiego, ponieważ nie wiele hodowli przykłada większe znaczenie do badań serca. Błędnym jest założenie, że rasa jest pozbawiona wad – do tego potrzebne są badania wielu osobników, a bez badań i współpracy właścicieli / hodowców takie badania o szerokim zakresie są niemożliwe. Rozwój rasy i jej świadomości zdrowotnej zależy od nas – właścicieli, dlatego będziemy Państwa również zachęcać do dalszego badania szczeniąt i starszych osobników w różnych okresach ich rozwoju co pozwoli na analizowaniu zdrowia czy przypadłości wad serca do rasy.

Badania przeglądowe serca w kierunku wad wrodzonych – echo serca – zalecane dla wszystkich ras i psów hodowlanych.
Nasze psy są badane okresowo od 18 mies. z odstępami co 2 lata przez jednego z najlepszych w Polsce specjalistów w profilaktyce, diagnozowaniu oraz leczeniu chorób układu krążenia i układu oddechowego dr n. wet. Rafała Niziołka .
Aktualnie wszystkie psy hodowlane mają badania przeglądowe serca z wynikami prawidłowymi – w normie.

5. USZY:
– Stany zapalne – Wynika to z wielu czynników, które mają związek z ich higieną, fizjonomią i zachowaniem. Warto zapamiętać, że tego typu zakażenia zdarzają się częściej u wszystkich psów z oklapniętymi małżowinami usznymi, więc statystycznie w większym stopniu narażone są na nie też spaniele, maltańczyki czy inne psiaki z dużymi, leżącymi uszami. Jest to spowodowane słabą wentylacją uszu u tych gatunków. Dlatego też warto regularnie czyścić małżowinę wraz z częścią kanału słuchowego, niektórzy zalecają również wyrywać włosy z wnętrza uszu psa, aby dostęp powietrza był lepszy.

6. INNE:
– Padaczka
– Drgawki
– Trudności skórce: tj. alergie czy nużyca
– Wady zgryzu – Głównie przodozgryz, ale zdarza się też tyłozgryz.
Prawidłowy zgryz to zgryz nożycowy, czyli siekacze górne zachodzą ściśle przed siekacze dolne, dopuszczalny tez zgryz cęgowy (siekacze szczęki i żuchwy ustawione w jednej linii).

Więcej informacji o zdrowiu mastifa tybetańskiego, najczęściej występujących schorzeniach oraz standardzie zdrowotnym i badaniach w naszej hodowli znajdą Państwo <TUTAJ>

Facebook2k
Instagram2k
Follow by Email